| Designer | Kelly Wearstler |
| Brand | Signature Collection |
| Fixture Height | 26.5" |
| Width | 38" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | 20 - E12 Candelabra |
| Wattage | 20 - 40 C11 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 36 lbs. |
VISUAL COMFORT, Collection: Strada, Modern Style, Number of Lamps: 20, E12 Candelabra Lamp Base, Chain Hanging Device Type, 6 in Chain Chain/Stem Length, Backplate/Canopy Size: 4.75 in, 26.5 in Fixture Height, Burnished Silver Leaf Fixture, 38 in Overall Width
Features
- Hand applied living finish
- Designed by Kelly Wearstler
- Chain hung fixture
- Capable of being dimmed
- UL rated for dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | VKW5074BSL |
| GTIN14: | 756808952514 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
VISUAL COMFORT Strada 38" Sputnik Style Chandelier By Kelly Wearstler VKW5074BSL
- SKUI-0000097114
- Model #VKW5074BSL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | VKW5074BSL |
| UPC/GTIN | 756808952514 |
| Capacity | 20.0000 |
| Color | Burnished Silver Leaf |
| Depth | 38 |
| Width | 38 |
| Height | 25 1/2 |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Brand | Signature Collection |
| Fixture Height | 26.5" |
| Width | 38" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | 20 - E12 Candelabra |
| Wattage | 20 - 40 C11 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 36 lbs. |
VISUAL COMFORT, Collection: Strada, Modern Style, Number of Lamps: 20, E12 Candelabra Lamp Base, Chain Hanging Device Type, 6 in Chain Chain/Stem Length, Backplate/Canopy Size: 4.75 in, 26.5 in Fixture Height, Burnished Silver Leaf Fixture, 38 in Overall Width
Features
- Hand applied living finish
- Designed by Kelly Wearstler
- Chain hung fixture
- Capable of being dimmed
- UL rated for dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | VKW5074BSL |
| GTIN14: | 756808952514 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |






