| Designer | AERIN |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 23.75" |
| Width | 42.25" |
| Canopy | 5" Round |
| Socket | 12 - E12 Candelabra |
| Wattage | 12 - 6.5 LED B11 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 26 lbs. |
The Casoria by AERIN offers unexpected mid-century modern sculptural flair. Contemporary, angular designs consist of elongated glass shades and linear frames. They will become the focal points of hallways or great rooms alike, thanks to various sizes, shapes, and finishes.
Features
- Two-tier chandelier with 12 light points in a radial configuration.
- Finish: Polished Nickel (silver tone).
- Clear Glass Shades around each bulb for light diffusion and decorative appeal.
- Style: Contemporary / transitional lighting suitable for formal and casual interiors
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | ARN5484PNCG |
| GTIN14: | 756808072014 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
VISUAL COMFORT 42" Casoria Large Two Tier Chandelier In Polished Nickel With Clear Glass ARN5484PNCG
- SKUI-0000097505
- Model #ARN5484PNCG
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | ARN5484PNCG |
| UPC/GTIN | 756808072014 |
| Capacity | 78.0000 |
| Color | Polished Nickel, Silver |
| Depth | 23 3/4 |
| Width | 42 1/4 |
| Height | 23 3/4 |
| Designer | AERIN |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 23.75" |
| Width | 42.25" |
| Canopy | 5" Round |
| Socket | 12 - E12 Candelabra |
| Wattage | 12 - 6.5 LED B11 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 26 lbs. |
The Casoria by AERIN offers unexpected mid-century modern sculptural flair. Contemporary, angular designs consist of elongated glass shades and linear frames. They will become the focal points of hallways or great rooms alike, thanks to various sizes, shapes, and finishes.
Features
- Two-tier chandelier with 12 light points in a radial configuration.
- Finish: Polished Nickel (silver tone).
- Clear Glass Shades around each bulb for light diffusion and decorative appeal.
- Style: Contemporary / transitional lighting suitable for formal and casual interiors
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | ARN5484PNCG |
| GTIN14: | 756808072014 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |





