| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Wall Sconce needs to be mounted with a full size junction Box. Not compatible for pancake box installation. | |
| Length | 5" |
| Width | 1.9" |
| Height | 48" |
The Aspen outdoor wall sconce is an elegant elongated column of beautifully diffused light. Light emerges from the minimalist rectilinear sconce design giving off beautiful illumination in two directions. The Aspen ships with energy efficient integrated LED lamping, all lamping options are fully dimmable to create the desired ambiance in any space.
Features
- Constructed from aluminum and brass
- Integrated LED lighting
- Capable of being dimmed
- Can be mounted to provide up or down lighting
- Rated for installation in wet locations
- Title 20 and Title 24 compliant
- ADA compliant
- Covered by Visual Comfort's 5 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | SLOWS30130B |
| GTIN14: | 191963365661 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
VISUAL COMFORT Aspen 48" Tall Led Outdoor Wall Sconce SLOWS30130B
- SKUI-0000097865
- Model #SLOWS30130B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 23 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | SLOWS30130B |
| UPC/GTIN | 191963365661 |
| Capacity | 38.8000 |
| Color | Black |
| Depth | 05 |
| Width | 05 |
| Height | 48 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Wall Sconce needs to be mounted with a full size junction Box. Not compatible for pancake box installation. | |
| Length | 5" |
| Width | 1.9" |
| Height | 48" |
The Aspen outdoor wall sconce is an elegant elongated column of beautifully diffused light. Light emerges from the minimalist rectilinear sconce design giving off beautiful illumination in two directions. The Aspen ships with energy efficient integrated LED lamping, all lamping options are fully dimmable to create the desired ambiance in any space.
Features
- Constructed from aluminum and brass
- Integrated LED lighting
- Capable of being dimmed
- Can be mounted to provide up or down lighting
- Rated for installation in wet locations
- Title 20 and Title 24 compliant
- ADA compliant
- Covered by Visual Comfort's 5 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | SLOWS30130B |
| GTIN14: | 191963365661 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |








