| Designer | kate spade new york |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 4.5" |
| Height | 24" |
| Backplate | DP:1" W:4.125" H:23.625" OB UP:12" OB DOWN:2.25" Rectangular |
| Socket | 1 - Integrated - Array |
| Rating | Damp Rated |
| Shade Details | Glass White |
The Monroe vanity is inspired by enameled metal jewelry and decorative accessories from Kate Spade with a nod to late 50s atomic era designs. Monroe exhibits clean lighting profiles and dresses them up with painted sections and metal accents.
Features
- Constructed from durable steel
- Includes a frosted glass shade
- Integrated LED lighting
- Dimmable with compatible dimmers
- Mountable in different orientations
- ETL rated for damp locations
- Meets California Title 24 energy standards
- Covered under a 5 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | KSW1071PNGW |
| GTIN14: | 014817620832 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
VISUAL COMFORT Monroe 24" Tall Led Bath Bar Polished Nickel KSW1071PNGW
- SKUI-0000097254
- Model #KSW1071PNGW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 3 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | KSW1071PNGW |
| UPC/GTIN | 014817620832 |
| Capacity | 30.0000 |
| Color | Polished Nickel |
| Depth | 01 |
| Width | 4 1/2 |
| Height | 24 |
| Designer | kate spade new york |
| Brand | Studio Collection |
| Width | 4.5" |
| Height | 24" |
| Backplate | DP:1" W:4.125" H:23.625" OB UP:12" OB DOWN:2.25" Rectangular |
| Socket | 1 - Integrated - Array |
| Rating | Damp Rated |
| Shade Details | Glass White |
The Monroe vanity is inspired by enameled metal jewelry and decorative accessories from Kate Spade with a nod to late 50s atomic era designs. Monroe exhibits clean lighting profiles and dresses them up with painted sections and metal accents.
Features
- Constructed from durable steel
- Includes a frosted glass shade
- Integrated LED lighting
- Dimmable with compatible dimmers
- Mountable in different orientations
- ETL rated for damp locations
- Meets California Title 24 energy standards
- Covered under a 5 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | KSW1071PNGW |
| GTIN14: | 014817620832 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |







