| Designer | Ian K. Fowler |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 35.5" |
| Width | 60" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | 12 - E12 Candelabra |
| Wattage | 12 - 5.5 LED C11 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 17 lbs. |
*CVR* BELFAIR GRANDE 2TIER CHAND AG
Features
- Constructed from steel
- Can be installed on vaulted ceilings
- Comes with 72" hanging chain
- Requires (12) candelabra (E12) 5.5 watt bulbs (not included)
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in damp locations
- Title 20 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | IKF 5753AI |
| GTIN14: | 756808082396 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
VISUAL COMFORT Belfair 12 Light 60" Wide Candle Style Chandelier IKF 5753AI
- SKUI-0000097287
- Model #IKF 5753AI
MSRP:$3,999.00Save $1,873.91
Mardey's Price: Was $2,656.37
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | IKF 5753AI |
| UPC/GTIN | 756808082396 |
| Capacity | 5.5000 |
| Color | Aged Iron |
| Depth | 35 1/2 |
| Width | 60 |
| Height | 4 1/2 |
| Designer | Ian K. Fowler |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 35.5" |
| Width | 60" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | 12 - E12 Candelabra |
| Wattage | 12 - 5.5 LED C11 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 17 lbs. |
*CVR* BELFAIR GRANDE 2TIER CHAND AG
Features
- Constructed from steel
- Can be installed on vaulted ceilings
- Comes with 72" hanging chain
- Requires (12) candelabra (E12) 5.5 watt bulbs (not included)
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in damp locations
- Title 20 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | IKF 5753AI |
| GTIN14: | 756808082396 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |





