| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Wall Sconce needs to be mounted with a full size junction Box. Not compatible for pancake box installation. | |
| Length | 5" |
| Width | 1.9" |
| Height | 60" |
The Aspen outdoor wall sconce is an elegant elongated column of beautifully diffused light. Light emerges from the minimalist rectilinear sconce design giving off beautiful illumination in two directions. The Aspen is available in multiple sizes to meet architectural scale, ideal for way- finding and general outdoor illumination. Available in modern finishes. The Aspen ships with energy efficient integrated LED lamping, all lamping options are fully dimmable to create the desired ambiance in any space.
Features
- Modern, farmhouse fixture will complement outdoor spaces such as decks and patios
- Dimensions: Height: 60'' Length: 5'' Width: 1.9''
- Includes 38.5-watt, 3000K integrated LED modules for high quality, eco-friendly lighting
- Powerful, long lasting (L70, 70,000 hours) dimmable LED tested against the highest quality standards to ensure it delivers consistent LED performance and color over time.
- Die-cast aluminum structure, powder coat finish, and stainless steel hardware for robust durability in harsh elements.
- Universal 120-277 volt driver with integral transient surge protection at 2.5KV per American National Standard (ANSI) and IEEE standards.
- Wet listed, IP65 (International Protection rating indicating resistance to dust and water. Suitable and safe for commercial use).
- Additional Features:
- This item is made of natural brass. It is a living finish that will patina and warm with age which adds richness. If it gets an uneven patina or spots, a brass cleaner can restore the finish.
- Cable Field Cuttable: No
- Sloped Ceiling Compatible: No
Material: Aluminum or Brass
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | SLOWS30230B |
| GTIN14: | 0191963365708 |
| Category Code: | Uncategorized |
| Sub Category Code: | Uncategorized |
VISUAL COMFORT Aspen 60" Outdoor Wall Sconce SLOWS30230B
- SKUI-0000099803
- Model #SLOWS30230B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Uncategorized |
| Model Number | SLOWS30230B |
| UPC/GTIN | 0191963365708 |
| Capacity | 38.5000 |
| Color | Black |
| Depth | 1 7/8 |
| Width | 05 |
| Height | 60 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Wall Sconce needs to be mounted with a full size junction Box. Not compatible for pancake box installation. | |
| Length | 5" |
| Width | 1.9" |
| Height | 60" |
The Aspen outdoor wall sconce is an elegant elongated column of beautifully diffused light. Light emerges from the minimalist rectilinear sconce design giving off beautiful illumination in two directions. The Aspen is available in multiple sizes to meet architectural scale, ideal for way- finding and general outdoor illumination. Available in modern finishes. The Aspen ships with energy efficient integrated LED lamping, all lamping options are fully dimmable to create the desired ambiance in any space.
Features
- Modern, farmhouse fixture will complement outdoor spaces such as decks and patios
- Dimensions: Height: 60'' Length: 5'' Width: 1.9''
- Includes 38.5-watt, 3000K integrated LED modules for high quality, eco-friendly lighting
- Powerful, long lasting (L70, 70,000 hours) dimmable LED tested against the highest quality standards to ensure it delivers consistent LED performance and color over time.
- Die-cast aluminum structure, powder coat finish, and stainless steel hardware for robust durability in harsh elements.
- Universal 120-277 volt driver with integral transient surge protection at 2.5KV per American National Standard (ANSI) and IEEE standards.
- Wet listed, IP65 (International Protection rating indicating resistance to dust and water. Suitable and safe for commercial use).
- Additional Features:
- This item is made of natural brass. It is a living finish that will patina and warm with age which adds richness. If it gets an uneven patina or spots, a brass cleaner can restore the finish.
- Cable Field Cuttable: No
- Sloped Ceiling Compatible: No
Material: Aluminum or Brass
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | SLOWS30230B |
| GTIN14: | 0191963365708 |
| Category Code: | Uncategorized |
| Sub Category Code: | Uncategorized |













