| Designer | Kelly Wearstler |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 23.75" |
| Width | 9.25" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | E26 Keyless |
| Wattage | 60 A19 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 9 lbs. |
AGIR 1 60W MED PEND *STRADA
Features
- Hand applied living finish
- Designed by Kelly Wearstler
- Chain suspended design
- Capable of being dimmed
- UL rated for dry locations
- 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | KW5077AI |
| GTIN14: | 756808953726 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
VISUAL COMFORT Strada 9" Pendant Light By Kelly Wearstler KW5077AI
- SKUI-0000097861
- Model #KW5077AI
MSRP:$949.00Save $452.81
Mardey's Price: Was $620.23
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | KW5077AI |
| UPC/GTIN | 756808953726 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Aged Iron |
| Depth | 9 1/4 |
| Width | 9 1/4 |
| Height | 23 3/4 |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 23.75" |
| Width | 9.25" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | E26 Keyless |
| Wattage | 60 A19 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 9 lbs. |
AGIR 1 60W MED PEND *STRADA
Features
- Hand applied living finish
- Designed by Kelly Wearstler
- Chain suspended design
- Capable of being dimmed
- UL rated for dry locations
- 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | KW5077AI |
| GTIN14: | 756808953726 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |





