| Designer | Chapman & Myers |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 22.75" |
| Width | 13" |
| Canopy | 6" Round |
| Socket | E26 Keyless |
| Wattage | 15 LED A19 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 9 lbs. |
The Antigua Pendant introduces the enduring elegance of nature into your living area. Crafted from hand-woven natural abaca, it envelops a trapezoidal frame, permitting light to filter through and create inviting shadows throughout your space.
Features
- Constructed from brass
- Can be installed on vaulted ceilings
- Requires (1) medium (E26) 13 watt bulb (not included)
- Comes with 72" hanging chain
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in damp locations
- Title 20 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | CHC5021ABNAB |
| GTIN14: | 756808095570 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
VISUAL COMFORT Antigua 13" Pendant In Antique Burnished Brass And Natural Abaca CHC5021ABNAB
- SKUI-0000122650
- Model #CHC5021ABNAB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | CHC5021ABNAB |
| UPC/GTIN | 756808095570 |
| Capacity | 13.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 13 |
| Width | 13 |
| Height | 22 3/4 |
| Designer | Chapman & Myers |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 22.75" |
| Width | 13" |
| Canopy | 6" Round |
| Socket | E26 Keyless |
| Wattage | 15 LED A19 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 9 lbs. |
The Antigua Pendant introduces the enduring elegance of nature into your living area. Crafted from hand-woven natural abaca, it envelops a trapezoidal frame, permitting light to filter through and create inviting shadows throughout your space.
Features
- Constructed from brass
- Can be installed on vaulted ceilings
- Requires (1) medium (E26) 13 watt bulb (not included)
- Comes with 72" hanging chain
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in damp locations
- Title 20 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | CHC5021ABNAB |
| GTIN14: | 756808095570 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |






