| Model & Size | WS-69815 - 15" |
| Color Temp | 3000K |
| Finish | CH - Chrome |
| LED Watts | 11W |
| LED Lumens | 845 |
| Delivered Lumens | 778 |
*CVR* ESPRIT 15IN VANITY/SCONCE 300
Features
- Delivered Lumens: 2175lm
- CCT: 3000K
- CRI: 90
- Power: 11W, 20W
- Input: 120-277V, 50/60Hz
- ELV Dimming: 100-10%
- Rated Life: 50000 Hours
- Construction: Aluminum body with etched acrylic diffuser
- LED modules positioned closer to diffuser for broader spread of illumination
- Driver installed within the Junction Box, driver dimension: 2.9" x 1.4" x 1.2"
- Can be mounted on wall in all orientations
Item Attributes
| Brand Code: | WAC LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | WS-69815-CH |
| GTIN14: | 790576671871 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
WAC LIGHTING Esprit Bathroom Sconce 3000k WS-69815-CH
- SKUI-0000097838
- Model #WS-69815-CH
MSRP:$243.00Save $85.58
Mardey's Price: Was $157.42
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | WAC LIGHTING |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | WS-69815-CH |
| UPC/GTIN | 790576671871 |
| Capacity | 10.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 3 1/8 |
| Width | 4 1/2 |
| Height | 15 |
| Model & Size | WS-69815 - 15" |
| Color Temp | 3000K |
| Finish | CH - Chrome |
| LED Watts | 11W |
| LED Lumens | 845 |
| Delivered Lumens | 778 |
*CVR* ESPRIT 15IN VANITY/SCONCE 300
Features
- Delivered Lumens: 2175lm
- CCT: 3000K
- CRI: 90
- Power: 11W, 20W
- Input: 120-277V, 50/60Hz
- ELV Dimming: 100-10%
- Rated Life: 50000 Hours
- Construction: Aluminum body with etched acrylic diffuser
- LED modules positioned closer to diffuser for broader spread of illumination
- Driver installed within the Junction Box, driver dimension: 2.9" x 1.4" x 1.2"
- Can be mounted on wall in all orientations
Item Attributes
| Brand Code: | WAC LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | WS-69815-CH |
| GTIN14: | 790576671871 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |










