WWPLED43030AWT *CVR* ENDURANCE DOUBLE SPOT
Features
  • Delivered Lumens: Up to 2060lm
  • CCT: 3000K, 5000K
  • CRI: 85
  • Power: 30W
  • Input: 120 VAC, 50/60Hz
  • ELV Dimming: 100-10%
  • Rated Life: 50000 Hours
  • Construction: Die-cast aluminum
  • Factory sealed LED Light Engine
  • Photo/motion sensor compatible (sold separately)
  • 120V direct wire - no driver needed
  • ACLED driverless technology
  • Can be mounted on ceiling or wall in all orientations
Item Attributes
Brand Code: WAC LIGHTING
Part Number: WP-LED430-30-AWT
GTIN14: 790576385655
Category Code:Outdoor Lighting
Sub Category Code:Outdoor Lighting
WAC LIGHTING Endurance Double Spot Two Light 7" Tall High Output Led Spot Light 30 Watts Architectural White 3000k WP-LED430-30-AWT
  • SKUI-0000097194
  • Model #WP-LED430-30-AWT
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity10
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 10
Brand WAC LIGHTING
CategoryOutdoor Lighting
Model Number WP-LED430-30-AWT
UPC/GTIN 790576385655
Capacity 15.0000
Depth 6 1/2
Width 6 1/2
Height 12 1/2
Model & VoltageWP-LED430 - 120 VAC
Color Temp & Cri3000K - 85
FinishAWT - Architectural White
Lumens1930
Features
  • CCT: 3000K, 5000K
  • CRI: 85
  • Power: 30W
  • Input: 120 VAC, 50/60Hz
  • ELV Dimming: 100-10%
  • Rated Life: 50000 Hours