| Certifications | |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| UL | Yes |
| Dimensions | |
| Capacity | 209.42 l, 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 209.42 l, 7.4 cu. ft. |
| Depth | 77.79 cm, 30-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 77.79 cm, 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 137.96 cm, 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 65.25 cm, 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 65.25 cm, 25-69/100 in |
| Gross Weight | 66.22 kg, 146 lbs |
| Height | 99.06 cm, 39 in |
| Maximum Height | 99.06 cm, 39 in |
| Minimum Height | 96.84 cm, 38-1/8 in |
| Net Weight | 59.87 kg, 132 lbs |
| Width | 68.58 cm, 27 in |
| Smart Compatibility | |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Modifiers | |
| Dryer Temperature Selections | Air Only, High, Low, Medium |
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
| Cycles | |
| Drying Cycles Selections | Air Dry, Bedding, Delicates, Heavy Duty, Jeans, Regular, Sanitize, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 12 |
| Installation Considerations | |
| Dryer Maximum Vent Length | 1950.72 cm, 64 ft |
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Hoses Included | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 1950.72 cm, 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Interior Details | |
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| Lint Screen Location | Front |
| Details | |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Lint Filter Indicator | Yes |
| Dryer Moisture Sensor | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Options | |
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boost™, Wrinkle Shield™, Wrinkle Shield™ with Steam |
| Number of Dryer Options | 10 |
| Exterior Details | |
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
| Controls | |
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cool Down, Damp, Sensing, Wet |
*AS IS* 27 FL GAS DRYR WHIT 7.4
Image Features
Air Dry Cycle
Avoid heated dry and protect delicate items with the Air Dry cycle.
Quick Wash & Dry
Finish laundry in less than 1 hour by pairing the 25 minute Quick Wash cycle with the 30 minute timed dry.* Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.(BR)(BR)*Based on a 10-lb load when paired with a traditional vented dryer on medium heat.
Smart Features with Whirlpool(R) App
Be in control and stay connected from anywhere. The Whirlpool(R) App lets you start, pause, track progress and receive notifications when you're away, so you can manage laundry day right from your smartphone.*(BR)(BR)*Features subject to change. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Features
- Wrinkle Shield(TM) Option
- AI Intelligent Dry
- Quick Wash & Dry
- Quick Dry Cycle
- Sanitize Cycle
Item Attributes
| Brand Code: | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Part Number: | WGD5720RW |
| GTIN14: | 883049692470 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
WHIRLPOOL 7.4 Cu. Ft. Smart Front Load Energy Star Certified Gas Dryer With Wrinkle Shield(tm) Option WGD5720RW
- SKU-0000037066
- Model #WGD5720RW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Gas Dryer | Free Gas Line Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | WGD5720RW |
| UPC/GTIN | 883049692470 |
| Capacity | 7.4000 |
| Color | White |
| Depth | 31 |
| Width | 27 |
| Height | 38 3/4 |
| Certifications | |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| UL | Yes |
| Dimensions | |
| Capacity | 209.42 l, 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 209.42 l, 7.4 cu. ft. |
| Depth | 77.79 cm, 30-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 77.79 cm, 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 137.96 cm, 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 65.25 cm, 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 65.25 cm, 25-69/100 in |
| Gross Weight | 66.22 kg, 146 lbs |
| Height | 99.06 cm, 39 in |
| Maximum Height | 99.06 cm, 39 in |
| Minimum Height | 96.84 cm, 38-1/8 in |
| Net Weight | 59.87 kg, 132 lbs |
| Width | 68.58 cm, 27 in |
| Smart Compatibility | |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Modifiers | |
| Dryer Temperature Selections | Air Only, High, Low, Medium |
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
| Cycles | |
| Drying Cycles Selections | Air Dry, Bedding, Delicates, Heavy Duty, Jeans, Regular, Sanitize, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 12 |
| Installation Considerations | |
| Dryer Maximum Vent Length | 1950.72 cm, 64 ft |
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Hoses Included | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 1950.72 cm, 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Interior Details | |
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| Lint Screen Location | Front |
| Details | |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Lint Filter Indicator | Yes |
| Dryer Moisture Sensor | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Options | |
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boost™, Wrinkle Shield™, Wrinkle Shield™ with Steam |
| Number of Dryer Options | 10 |
| Exterior Details | |
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
| Controls | |
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cool Down, Damp, Sensing, Wet |
*AS IS* 27 FL GAS DRYR WHIT 7.4
Image Features
Air Dry Cycle
Avoid heated dry and protect delicate items with the Air Dry cycle.
Quick Wash & Dry
Finish laundry in less than 1 hour by pairing the 25 minute Quick Wash cycle with the 30 minute timed dry.* Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.(BR)(BR)*Based on a 10-lb load when paired with a traditional vented dryer on medium heat.
Smart Features with Whirlpool(R) App
Be in control and stay connected from anywhere. The Whirlpool(R) App lets you start, pause, track progress and receive notifications when you're away, so you can manage laundry day right from your smartphone.*(BR)(BR)*Features subject to change. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Features
- Wrinkle Shield(TM) Option
- AI Intelligent Dry
- Quick Wash & Dry
- Quick Dry Cycle
- Sanitize Cycle
Item Attributes
| Brand Code: | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Part Number: | WGD5720RW |
| GTIN14: | 883049692470 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |





















