| Dimensions | |
| Depth | 18.10 cm, 7-1/8 in |
| Gross Weight | 5.47 kg, 2.48 kg, 12-1/20 lbs, 5-23/50 lbs |
| Height | 16.19 cm, 6-3/8 in |
| Net Weight | 5.47 kg, 2.48 kg, 12-1/20 lbs, 5-4649/10000 lbs |
| Width | 17.62 cm, 6-15/16 in |
This 10″ (25.4 cm) Range Hood Air Kit increases the energy efficiency of any household range hood that has ventilation greater than 400 CFM. This kit improves indoor air quality and range hood performance by replacing the air removed from a room during ventilation. This is a universal accessory item that can be used across several brands; check to see if your model number is compatible. Installing this accessory will require basic hand tools, some disassembly of the range hood and novice repair experience.
Features
- This product is a Factory Certified Accessory. These three words represent quality parts and accessories designed specifically for your appliance. Time tested engineering that meets our strict quality specifications
- Package contains (1) Range Hood Air Kit
- Tools Needed: Multi screwdriver
- 30-Day Return Policy
Item Attributes
| Brand Code: | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Part Number: | W10446917 |
| GTIN14: | 883049260013 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
WHIRLPOOL Range Hood Air Kit, 10" (25.4 cm) Round FFFFFF - W10446917
- SKUI-0000090047
- Model #W10446917
| Type | ![]() |
|---|---|
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None identified |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | W10446917 |
| UPC/GTIN | 883049260013 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Not Applicable |
| Depth | 7 1/8 |
| Width | 6 15/16 |
| Height | 6 3/8 |
| Dimensions | |
| Depth | 18.10 cm, 7-1/8 in |
| Gross Weight | 5.47 kg, 2.48 kg, 12-1/20 lbs, 5-23/50 lbs |
| Height | 16.19 cm, 6-3/8 in |
| Net Weight | 5.47 kg, 2.48 kg, 12-1/20 lbs, 5-4649/10000 lbs |
| Width | 17.62 cm, 6-15/16 in |
This 10″ (25.4 cm) Range Hood Air Kit increases the energy efficiency of any household range hood that has ventilation greater than 400 CFM. This kit improves indoor air quality and range hood performance by replacing the air removed from a room during ventilation. This is a universal accessory item that can be used across several brands; check to see if your model number is compatible. Installing this accessory will require basic hand tools, some disassembly of the range hood and novice repair experience.
Features
- This product is a Factory Certified Accessory. These three words represent quality parts and accessories designed specifically for your appliance. Time tested engineering that meets our strict quality specifications
- Package contains (1) Range Hood Air Kit
- Tools Needed: Multi screwdriver
- 30-Day Return Policy
Item Attributes
| Brand Code: | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Part Number: | W10446917 |
| GTIN14: | 883049260013 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |






