| Certifications | |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Dimensions | |
| Capacity | 22-7/100 |
| Depth | 8477.25 cm, 33-3/8 in |
| Freezer Volume | 1825.35 l, 6.45 cu. ft. |
| Height | 17780.00 cm, 70.0 in |
| Refrigerator Volume | 4420.46 l, 15.62 cu. ft. |
| Width | 8286.75 cm, 32-5/8 in |
| Configuration and Overview | |
| Advance Foam Insulation | 99.9% lower Global Warming Potential and Better Energy Performance |
| Counter Depth | No |
| Appearance | |
| Cabinet Finish | Textured |
| Door Style | Flat |
| Handle Material | Metal |
| Hidden Hinge | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Reversible Door | Yes |
| Controls | |
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| Filter Details | |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | No |
| Refrigerator Details | |
| Deli Drawer | Yes |
| Lighting | LED |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | No |
| Supplementary Containers | No |
| Freezer Details | |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Dispenser Details | |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Types of Ice | Cubed |
| Icemaker Details | |
| Icemaker Location | Freezer |
| Details | |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Freezer Compartment | |
| Freezer Type | 2 Tier |
| Light | LED |
| Configuration | |
| Door Style Configuration | Bottom Freezer |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Icemaker | |
| Icemaker | Factory Installed |
| GDS | |
| GPC Code | 10003695 |
| IsInvoiceUnit | true |
| IsOrderableUnit | true |
| Product Type | EA |
| UDEX | 1101290375 |
| isBaseUnit | true |
| isConsumerUnit | true |
Storing all of your favorite fresh and frozen foods is easy with this 22 cu. ft. capacity bottom-freezer refrigerator featuring a convenient freezer drawer that places frozen items in close reach, making it easy to organize and find exactly what you need. You’ll be able to keep food at the right temperature without wasting energy thanks to the Accu-Chill(TM) temperature management system, which uses built-in sensors to measure internal temperature and activates the compressor only when necessary. That food will look just as it should with energy-efficient LED lights, which cast a more natural light, while the FreshFlow(TM) produce preserver extends the freshness of produce for up to 4 days longer* to keep fruits and vegetables tasting great.
Image Features

Deli Drawer
Store plenty of meat and cheese with a deli drawer.

FreshFlow(TM) Produce Preserver
Keep fruits and veggies in the ideal environment to help produce stay fresher longer.

LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.

Spillproof Glass Shelves
Simplify cleanup with shelves that help contain spills and prevent liquids from leaking below.

Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
Features
- Accu-Chill(TM) Temperature Management System
- Cool food quickly with technology that senses and adapts to create the ideal environment for food.
- ENERGY STAR(R) Certified
- ENERGY STAR(R) certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
- Adaptive Defrost
- Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Item Attributes
| Brand Code: | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Part Number: | WRB322DMBM |
| GTIN14: | 883049288505 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Whirlpool 33-Inch Bottom-Freezer Refrigerator Smooth 22.1 Cu. Ft. - WRB322DMBM
- SKU-0000039028
- Model #WRB322DMBM
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | All Original Packaging Inside |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | WRB322DMBM |
| UPC/GTIN | 883049288505 |
| Capacity | 21.9000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 33 25/64 |
| Width | 32 41/64 |
| Height | 70 |
| Certifications | |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Dimensions | |
| Capacity | 22-7/100 |
| Depth | 8477.25 cm, 33-3/8 in |
| Freezer Volume | 1825.35 l, 6.45 cu. ft. |
| Height | 17780.00 cm, 70.0 in |
| Refrigerator Volume | 4420.46 l, 15.62 cu. ft. |
| Width | 8286.75 cm, 32-5/8 in |
| Configuration and Overview | |
| Advance Foam Insulation | 99.9% lower Global Warming Potential and Better Energy Performance |
| Counter Depth | No |
| Appearance | |
| Cabinet Finish | Textured |
| Door Style | Flat |
| Handle Material | Metal |
| Hidden Hinge | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Reversible Door | Yes |
| Controls | |
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| Filter Details | |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | No |
| Refrigerator Details | |
| Deli Drawer | Yes |
| Lighting | LED |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | No |
| Supplementary Containers | No |
| Freezer Details | |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Dispenser Details | |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Types of Ice | Cubed |
| Icemaker Details | |
| Icemaker Location | Freezer |
| Details | |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Freezer Compartment | |
| Freezer Type | 2 Tier |
| Light | LED |
| Configuration | |
| Door Style Configuration | Bottom Freezer |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Icemaker | |
| Icemaker | Factory Installed |
| GDS | |
| GPC Code | 10003695 |
| IsInvoiceUnit | true |
| IsOrderableUnit | true |
| Product Type | EA |
| UDEX | 1101290375 |
| isBaseUnit | true |
| isConsumerUnit | true |
Storing all of your favorite fresh and frozen foods is easy with this 22 cu. ft. capacity bottom-freezer refrigerator featuring a convenient freezer drawer that places frozen items in close reach, making it easy to organize and find exactly what you need. You’ll be able to keep food at the right temperature without wasting energy thanks to the Accu-Chill(TM) temperature management system, which uses built-in sensors to measure internal temperature and activates the compressor only when necessary. That food will look just as it should with energy-efficient LED lights, which cast a more natural light, while the FreshFlow(TM) produce preserver extends the freshness of produce for up to 4 days longer* to keep fruits and vegetables tasting great.
Image Features

Deli Drawer
Store plenty of meat and cheese with a deli drawer.

FreshFlow(TM) Produce Preserver
Keep fruits and veggies in the ideal environment to help produce stay fresher longer.

LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.

Spillproof Glass Shelves
Simplify cleanup with shelves that help contain spills and prevent liquids from leaking below.

Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
Features
- Accu-Chill(TM) Temperature Management System
- Cool food quickly with technology that senses and adapts to create the ideal environment for food.
- ENERGY STAR(R) Certified
- ENERGY STAR(R) certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
- Adaptive Defrost
- Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Item Attributes
| Brand Code: | WHIRLPOOL |
|---|---|
| Part Number: | WRB322DMBM |
| GTIN14: | 883049288505 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |


















