| Category | Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture |
| Collection | Talbot |
| Frame Finish | Black |
| Shade Finish | Clear Beveled |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 10.0" |
| Width | 10.0" |
| Height | 18.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Illuminate an exterior front or back yard space with a classic fixture reflecting a charming village theme. Made from Midnight Black metal and clear beveled glass panels, this three-light outdoor chain mount ceiling light brings a design-forward look to wrap up a tasteful and functional patio or porch space.
Features
- Z-Lite 3 Light Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture 579CHB-BK
- CUL/cETLu
- Transitional, Traditional,
Item Attributes
| Brand Code: | Z-LITE |
|---|---|
| Part Number: | 579CHB-BK |
| GTIN14: | 685659143768 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
Z-LITE Talbot 3 Light 18" Tall Outdoor Pendant Black 579CHB-BK
- SKUI-0000096966
- Model #579CHB-BK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Z-LITE |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | 579CHB-BK |
| UPC/GTIN | 685659143768 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Clear Beveled |
| Depth | 10 |
| Width | 10 |
| Height | 18 |
| Category | Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture |
| Collection | Talbot |
| Frame Finish | Black |
| Shade Finish | Clear Beveled |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 10.0" |
| Width | 10.0" |
| Height | 18.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Illuminate an exterior front or back yard space with a classic fixture reflecting a charming village theme. Made from Midnight Black metal and clear beveled glass panels, this three-light outdoor chain mount ceiling light brings a design-forward look to wrap up a tasteful and functional patio or porch space.
Features
- Z-Lite 3 Light Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture 579CHB-BK
- CUL/cETLu
- Transitional, Traditional,
Item Attributes
| Brand Code: | Z-LITE |
|---|---|
| Part Number: | 579CHB-BK |
| GTIN14: | 685659143768 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |








