| Category | Vanity |
| Collection | Vaughn |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Clear Seedy |
| Bulbs | 3 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 7.75" |
| Width | 22.5" |
| Height | 9.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
Z-Lite, Collection: Vaughn, Fixture Finish: Chrome
Features
- This timeless collection is inspired by Mid-Century aesthetics. The schoolhouse glass serves as the focal point of this design with its unique profile and diffused light. The classic lines complement a variety of master bath and powder room settings. Available in Chrome, Matte Black, and Brushed Nickel finishes.
Item Attributes
| Brand Code: | Z-LITE |
|---|---|
| Part Number: | 736-3V-CH |
| GTIN14: | 685659156461 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |
Z-LITE Vaughn 3 Light 23" Wide Bathroom Vanity Light With Clear Seedy Glass Shades Chrome 736-3V-CH
- SKUI-0000096436
- Model #736-3V-CH
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Z-LITE |
|---|---|
| Category | Vanity Lighting |
| Model Number | 736-3V-CH |
| UPC/GTIN | 685659156461 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 22 1/2 |
| Width | 22 1/2 |
| Height | 9 1/2 |
| Category | Vanity |
| Collection | Vaughn |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Clear Seedy |
| Bulbs | 3 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 7.75" |
| Width | 22.5" |
| Height | 9.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
Z-Lite, Collection: Vaughn, Fixture Finish: Chrome
Features
- This timeless collection is inspired by Mid-Century aesthetics. The schoolhouse glass serves as the focal point of this design with its unique profile and diffused light. The classic lines complement a variety of master bath and powder room settings. Available in Chrome, Matte Black, and Brushed Nickel finishes.
Item Attributes
| Brand Code: | Z-LITE |
|---|---|
| Part Number: | 736-3V-CH |
| GTIN14: | 685659156461 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |






