| Category | Wall Sconce |
| Collection | Savannah |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 5.5" |
| Width | 4.5" |
| Height | 10.25" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 4.5"L x 10.25"W |
Bold contemporary style gives this mid-century modern one-light wall sconce sophisticated elegance. A chrome finish underscores the luminous brightness of the clear glass cylinder-shaped shade.
Features
- Z-Lite 1 Light Wall Sconce 462-1S-CH
- CUL/cETLu
- midcentury; modern; art moderne
Item Attributes
| Brand Code: | Z-LITE |
|---|---|
| Part Number: | 462-1S-CH |
| GTIN14: | 685659085334 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
Z-LITE Savannah Single Light 10" Tall Bathroom Sconce With A Clear Glass Shade Chrome 462-1S-CH
- SKUI-0000096967
- Model #462-1S-CH
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Z-LITE |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | 462-1S-CH |
| UPC/GTIN | 685659085334 |
| Capacity | 120.0000 |
| Color | Silver |
| Depth | 05 |
| Width | 06 |
| Height | 10 |
| Category | Wall Sconce |
| Collection | Savannah |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 5.5" |
| Width | 4.5" |
| Height | 10.25" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 4.5"L x 10.25"W |
Bold contemporary style gives this mid-century modern one-light wall sconce sophisticated elegance. A chrome finish underscores the luminous brightness of the clear glass cylinder-shaped shade.
Features
- Z-Lite 1 Light Wall Sconce 462-1S-CH
- CUL/cETLu
- midcentury; modern; art moderne
Item Attributes
| Brand Code: | Z-LITE |
|---|---|
| Part Number: | 462-1S-CH |
| GTIN14: | 685659085334 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |






