Product Information
Brand: Zephyr
Model: PBD1300A
Appearance
Type: Internal
Capacity
CFM: 1,300 CFM
GTIN
UPC: 646328006678
EAN: 0646328006678
WAREHOUSE SALE
Features
Powerful 1300 CFM Dual Internal Blower
For use with select Zephyr range hood models
Installation hardware included
Multiple fan speeds lets you adjust the speed to fit the ventilation need
10 in. round ducting needed for installation
See range hood specification sheet to ensure compatibility
- AK7336AS, AK7400AS, AK7436AS, AK7448AS, AK9434BS, AK9440BS, AK9446BS, ZRP-E48BS, ZRP-E36BS, AK7748BS, AK7742BS, AK7736BS, AK7660BS, AK7654BS, AK7648BS, AK7642BS, AK7636BS
Item Attributes
| Brand Code: | ZEPHYR |
|---|---|
| Part Number: | PBD-1300A |
| GTIN14: | 646328006678 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Zephyr 1300 CFM 12-Inch Insert Range Hood Stainless Steel - PBD1300A
- SKUI-0000088400
- Model #PBD-1300A
MSRP:$429.00Save $196.87
Mardey's Price: Was $232.13
Last 1 in stock
| Type | ![]() |
|---|---|
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | In Box | None Identified |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | ZEPHYR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | PBD-1300A |
| UPC/GTIN | 646328006678 |
| Capacity | 1300.0000 |
| Depth | 10 |
| Width | 12 |
| Height | 11 |
Product Information
Brand: Zephyr
Model: PBD1300A
Appearance
Type: Internal
Capacity
CFM: 1,300 CFM
GTIN
UPC: 646328006678
EAN: 0646328006678
WAREHOUSE SALE
Features
Powerful 1300 CFM Dual Internal Blower
For use with select Zephyr range hood models
Installation hardware included
Multiple fan speeds lets you adjust the speed to fit the ventilation need
10 in. round ducting needed for installation
See range hood specification sheet to ensure compatibility
- AK7336AS, AK7400AS, AK7436AS, AK7448AS, AK9434BS, AK9440BS, AK9446BS, ZRP-E48BS, ZRP-E36BS, AK7748BS, AK7742BS, AK7736BS, AK7660BS, AK7654BS, AK7648BS, AK7642BS, AK7636BS
Item Attributes
| Brand Code: | ZEPHYR |
|---|---|
| Part Number: | PBD-1300A |
| GTIN14: | 646328006678 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |







