Part Number: ZPIE30BW290
GTIN14: 646328009693
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Range Hoods
Zephyr 290 CFM 30-Inch Under Cabinet Range Hood White - ZPIE30BW290
  • SKUI-0000122711
  • Model #ZPIE30BW290
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box | Overstock Surplus
Available Quantity2
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 2
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand ZEPHYR
CategoryKitchen Appliances / Range Hoods
Model Number ZPIE30BW290
UPC/GTIN 646328009693
Capacity 1.0000
Color White
Depth 18 3/4
Width 29 7/8
Height 11 1/4
Product Information
  • Brand: Zephyr
  • Manufacturer: Zephyr
  • Category: Range Hood
  • Sub-Category: Under Cabinet
  • Model Group: ZPI-B
  • Model Name: Pisa Under-Cabinet
  • Collection: Core Collection
  • UPC: 646328009693
  • Country of Origin: Taiwan
Installation & Venting
  • Installation Type: Under Cabinet
  • Vent Type: Convertible
  • Duct Discharge: Vertical or Horizontal
  • Duct Size (Horizontal): 6"
  • Duct Size (Vertical): 6"
  • Mounting Height Above Cooktop: 20" – 32"
  • Duct Type: Vertical
Performance
  • Blower Included: Yes
  • Blower Speeds: 3
  • Minimum CFM: 180
  • Internal Blower CFM: 290
  • Min Sones: 1.3
  • Max Sones: 3.2
Features
  • Controls Type: Mechanical slide
  • Automatic Delay-Off: No
  • Clean Air Function: No
  • Clean Filter Alert: No
  • Grease Filter Type: Mesh
Lighting
  • Lighting Type: LED
  • Number of Lights: 2
  • Watts per Bulb: 6W
  • Light Levels: 2
Electrical
  • Voltage: 120V
  • Maximum Amperage: 2A
  • Wattage: 240W
Connectivity
  • Bluetooth: No
  • Wi-Fi: No
  • Remote Included: No
  • Remote Optional: No
  • Alexa / Google Home Compatible: No
Compliance & Certifications
  • ADA Compliant: No
  • Energy Star Certified: No
  • CEC Title 20 Compliant: Yes
  • CEC Title 24 Compliant: Yes
  • Certification: UL
Material
  • Primary Material: Steel
Dimensions & Weight
  • Nominal Width: 30"
  • Net Width: 29.875"
  • Net Depth: 11.125"
  • Net Height: 11.25"