| Dimensions: | 29.75 in W x 22.38 in D x 19.13 in H |
| Cut Out Dimensions: | 28 in W x 23.13 in D x 19 in H |
| Interior Oven Dimensions: | 16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H |
| Depth with Handle: | 24.5 in. D |
| Oven Capacity: | 1.6 cu. ft. |
| Voltage: | 120V/ 60HZ/15.5A (20A Dedicated Circuit) 5-20 Nema Plug |
| Input Power: | 1750W |
| Output Power: | 1000W |
| Noise Level: | 45 Decibels |
| Control Type: | Touch Screen- 11 Power levels |
| Mount Type: | Built-In |
| Certifications: | UL Listed, ISO Certified |
| Material: | Satin Stainless Steel |
| Convection Fan | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Weight | 90 lbs |
30 Inch Built-in Convection Microwave Oven with 1.6 cu. ft. Capacity
Combining precise, high performance technology with seamless integration, the ZLINE MWO-30 Convection Microwave Oven with Speed Cook is an elite upgrade for a professional kitchen suite. Experience optimal results for every dish with 11 different power levels, utilizing regular heat, broil, or convection cooking elements. Premium cooking features include multi-stage cooking technology, sensor cooking, express cooking, and multiple auto-defrost settings. Have peace of mind in a busy kitchen with the integrated child lock safety feature. Enjoy a modern, yet versatile built-in installation and superior cooking with the ZLINE Convection Microwave Oven with Speed Cook. ZLINE continues to revolutionize the industry by providing our customers with Attainable Luxury®. ZLINE proudly stands by the longevity and durability of their microwave ovens.
Features
1.6 cu.ft. Capacity
- High performance technology seamlessly integrated into your cabinets or above a single wall oven
11 Power Levels
- 1000 Watt microwave with 11 different power levels
Sensor Cooking
- Enjoy sensor-cooking, speed cooking, and multiple auto-defrost settings for enhanced cooking and convenience
Auto-Defrost
- Multiple auto-defrost settings to defrost any dish
LCD Screen
- Easy to read LCD display and kitchen timer
Child Lock
- Child lock safety feature for added peace of mind
Rapid Preheat
- With rapid preheating your oven reaches the set temperature very quickly to expedite the reheating process
Wire Rack
- Reversible wire rack, face down for baking or roasting, face up for grilling
Item Attributes
| Brand Code: | ZLINE |
|---|---|
| Part Number: | MWO-30-SS |
| GTIN14: | 195948001292 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
ZLINE 30-Inch Built-In Microwave Stainless Steel 1.6 Cu. Ft. - MWO-30-SS
- SKU-0000037359
- Model #MWO-30-SS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface Scratch On Handle | Demonstration Unit Minimal Signs Of Use |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | ZLINE |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | MWO-30-SS |
| UPC/GTIN | 195948001292 |
| Capacity | 1.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 22 3/8 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 19 7/64 |
| Dimensions: | 29.75 in W x 22.38 in D x 19.13 in H |
| Cut Out Dimensions: | 28 in W x 23.13 in D x 19 in H |
| Interior Oven Dimensions: | 16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H |
| Depth with Handle: | 24.5 in. D |
| Oven Capacity: | 1.6 cu. ft. |
| Voltage: | 120V/ 60HZ/15.5A (20A Dedicated Circuit) 5-20 Nema Plug |
| Input Power: | 1750W |
| Output Power: | 1000W |
| Noise Level: | 45 Decibels |
| Control Type: | Touch Screen- 11 Power levels |
| Mount Type: | Built-In |
| Certifications: | UL Listed, ISO Certified |
| Material: | Satin Stainless Steel |
| Convection Fan | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Weight | 90 lbs |
30 Inch Built-in Convection Microwave Oven with 1.6 cu. ft. Capacity
Combining precise, high performance technology with seamless integration, the ZLINE MWO-30 Convection Microwave Oven with Speed Cook is an elite upgrade for a professional kitchen suite. Experience optimal results for every dish with 11 different power levels, utilizing regular heat, broil, or convection cooking elements. Premium cooking features include multi-stage cooking technology, sensor cooking, express cooking, and multiple auto-defrost settings. Have peace of mind in a busy kitchen with the integrated child lock safety feature. Enjoy a modern, yet versatile built-in installation and superior cooking with the ZLINE Convection Microwave Oven with Speed Cook. ZLINE continues to revolutionize the industry by providing our customers with Attainable Luxury®. ZLINE proudly stands by the longevity and durability of their microwave ovens.
Features
1.6 cu.ft. Capacity
- High performance technology seamlessly integrated into your cabinets or above a single wall oven
11 Power Levels
- 1000 Watt microwave with 11 different power levels
Sensor Cooking
- Enjoy sensor-cooking, speed cooking, and multiple auto-defrost settings for enhanced cooking and convenience
Auto-Defrost
- Multiple auto-defrost settings to defrost any dish
LCD Screen
- Easy to read LCD display and kitchen timer
Child Lock
- Child lock safety feature for added peace of mind
Rapid Preheat
- With rapid preheating your oven reaches the set temperature very quickly to expedite the reheating process
Wire Rack
- Reversible wire rack, face down for baking or roasting, face up for grilling
Item Attributes
| Brand Code: | ZLINE |
|---|---|
| Part Number: | MWO-30-SS |
| GTIN14: | 195948001292 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
















