Product Identifiers
Brand
Z Line Kitchen
MPN
1PCEXT-KB/KL2/KL3
GTIN
0814118021310
UPC
0814118021310
eBay Product ID (ePID)
1640703865
Product Key Features
Suitable For
Range Hood
Compatible Brand
For ZLINE
Color
Silver
Item Depth
5.1-10 in
Installation
Wall-Mounted
Compatible Model
For ZLINE KL3, For ZLINE KL2, For ZLINE KB
Material
Stainless Steel
Type
Chimney Extension
Dimensions
Item Height
35.1-40 in
Item Width
5.1-10 in
This adjustable 1-piece extension kit will allow for ZLINE Wall Mount Range Hood mounting on 9 ft. to 10 ft. ceilings. One 36 in. tall unvented chimney piece will replace one of the 2 standard 16 in. chimney pieces (supplied with your ZLINE Wall Mount Range Hood) to allow for mounting on 9 ft. to 10 ft. ceilings. Pieces adjust between 37 in. to 51 in. Brushed stainless steel finish will match your range hood and add a sleek, elegant look to your home.
Features
- Compatible ZLINE models: KB (all sizes), KL2 (all sizes), KL3 (all sizes)
- Material: 430 brushed stainless steel
- Dimensions: One 9.2 in. wide x 8 in. deep x 36 in. tall piece
- Additional: One 36 in. unvented piece to be used with the standard 16 in. vented piece supplied with your ZLINE Range Hood to allow for mounting on 9 ft. to 10 ft. ceilings
Item Attributes
| Brand Code: | ZLINE |
|---|---|
| Part Number: | Z1PCEXTKBKL2K |
| GTIN14: | 814118021310 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
ZLINE 9" Range Hood Duct Extension for 9 ft. to 10 ft. Ceilings Stainless Steel - 1PCEXT-KB/KL2/KL3
- SKUI-0000090565
- Model #Z1PCEXTKBKL2K
| Type | ![]() |
|---|---|
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None identified |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | ZLINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | Z1PCEXTKBKL2K |
| UPC/GTIN | 814118021310 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 8 1/16 |
| Width | 9 1/4 |
| Height | 36 |
Product Identifiers
Brand
Z Line Kitchen
MPN
1PCEXT-KB/KL2/KL3
GTIN
0814118021310
UPC
0814118021310
eBay Product ID (ePID)
1640703865
Product Key Features
Suitable For
Range Hood
Compatible Brand
For ZLINE
Color
Silver
Item Depth
5.1-10 in
Installation
Wall-Mounted
Compatible Model
For ZLINE KL3, For ZLINE KL2, For ZLINE KB
Material
Stainless Steel
Type
Chimney Extension
Dimensions
Item Height
35.1-40 in
Item Width
5.1-10 in
This adjustable 1-piece extension kit will allow for ZLINE Wall Mount Range Hood mounting on 9 ft. to 10 ft. ceilings. One 36 in. tall unvented chimney piece will replace one of the 2 standard 16 in. chimney pieces (supplied with your ZLINE Wall Mount Range Hood) to allow for mounting on 9 ft. to 10 ft. ceilings. Pieces adjust between 37 in. to 51 in. Brushed stainless steel finish will match your range hood and add a sleek, elegant look to your home.
Features
- Compatible ZLINE models: KB (all sizes), KL2 (all sizes), KL3 (all sizes)
- Material: 430 brushed stainless steel
- Dimensions: One 9.2 in. wide x 8 in. deep x 36 in. tall piece
- Additional: One 36 in. unvented piece to be used with the standard 16 in. vented piece supplied with your ZLINE Range Hood to allow for mounting on 9 ft. to 10 ft. ceilings
Item Attributes
| Brand Code: | ZLINE |
|---|---|
| Part Number: | Z1PCEXTKBKL2K |
| GTIN14: | 814118021310 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |






