Part Number: DWMTZ-SN-24
GTIN14: 195948029364
Category Code:Dishwashers
Sub Category Code:Dishwashers / Kitchen Appliances
ZLINE 24" 16 Place Setting Built In Top Control Dishwasher With Adjustable Racks DWMTZ-SN-24
  • SKU-0000031295
  • Model #DWMTZ-SN-24
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceOpen Box
Additional InfoNo Forward Facing Imperfections
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand ZLINE
CategoryDishwashers / Kitchen Appliances
Model Number DWMTZ-SN-24
UPC/GTIN 195948029364
Capacity 16.0000
Color Bronze
Depth 27
Width 23 57/64
Height 33 3/4
Product Dimensions23.88 in. W x 27 in. D x 33.75 in. H
Adjustable Legs
Min Height: 33.75 in.
Max Height: 35 in.
Cutout Dimensions24 in. W x 25 in. D x 34 in. H
Product Weight109.6
Electrical Requirement120-Volt/60 Hz/15 Amp
Motor Wattage120W
Control LocationTop Control
Number of Cycles6
Handle TypeTraditional Handle
Accent Handle
Champagne Bronze
Rack MaterialPolypropelyne (PP)
Max Plate Height13 in.