| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 7.1 inches (in) |
| Width | 14.6 inches (in) |
| Height | 7.8 inches (in) |
| Weight | 14.4 pounds (lbs) |
| Attributes | |
| Amps | 0.8-0.86 |
| Brand | Factory Authorized Parts |
| Country of Origin | VNM |
| Cycle/Hertz | 50/60 Hz |
| Duty | (S1) Continuous Running Duty |
| Full Load Amps | 0.5 |
| GTIN | 00781897064954 |
| Insulation Class | B |
| Motor HP | 1/4 |
| Motor Type | PSC (Permanent Split Capacitor) |
| Mounting Type | Thru-Bolt |
| NEMA Frame | 48 |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | Single |
| Prop 65 | YES |
| Protection | Yes |
| RPM | 1,100 |
| Rotation | Clockwise (CW) |
| Shaft Diameter | 0.5" (1/2") |
| Shaft Length | 1.5" |
| UPC | 781897064954 |
| Voltage | 460 VAC |
CARRIER Condensed Fan Motor: 2MDV6, Carrier, HC39GE468A
Features
- Improved Efficiency - Motor runs at most efficient portion of motor performance curve by design
- Ensures motor is not overloaded
- Ensures that motor operates at the design RPM, which produces the correct airflow
- Reduced System Vibration - System design put motor RPM at optimal point for limiting torque pulsations that can generate excess vibration in the unit
- Reduced Noise - System qualification includes additional testing such as start/stop and pure tone noise identification which further ensures there is not excessive vibration or noise during unit operation.
- Overall length of motor assures that fan is located at intended position to minimize sound and m
Item Attributes
| Brand Code: | Carrier |
|---|---|
| Part Number: | HC39GE468A |
| GTIN14: | 781897064954 |
| Category Code: | HVAC Accessories |
| Sub Category Code: | HVAC Accessories |
Carrier 15" Condensed Fan Motor 2mdv6 HC39GE468A
- SKUI-0000098311
- Model #HC39GE468A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Carrier |
|---|---|
| Category | HVAC Accessories |
| Model Number | HC39GE468A |
| UPC/GTIN | 781897064954 |
| Capacity | 1100.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 7 1/8 |
| Width | 14 5/8 |
| Height | 7 13/16 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 7.1 inches (in) |
| Width | 14.6 inches (in) |
| Height | 7.8 inches (in) |
| Weight | 14.4 pounds (lbs) |
| Attributes | |
| Amps | 0.8-0.86 |
| Brand | Factory Authorized Parts |
| Country of Origin | VNM |
| Cycle/Hertz | 50/60 Hz |
| Duty | (S1) Continuous Running Duty |
| Full Load Amps | 0.5 |
| GTIN | 00781897064954 |
| Insulation Class | B |
| Motor HP | 1/4 |
| Motor Type | PSC (Permanent Split Capacitor) |
| Mounting Type | Thru-Bolt |
| NEMA Frame | 48 |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | Single |
| Prop 65 | YES |
| Protection | Yes |
| RPM | 1,100 |
| Rotation | Clockwise (CW) |
| Shaft Diameter | 0.5" (1/2") |
| Shaft Length | 1.5" |
| UPC | 781897064954 |
| Voltage | 460 VAC |
CARRIER Condensed Fan Motor: 2MDV6, Carrier, HC39GE468A
Features
- Improved Efficiency - Motor runs at most efficient portion of motor performance curve by design
- Ensures motor is not overloaded
- Ensures that motor operates at the design RPM, which produces the correct airflow
- Reduced System Vibration - System design put motor RPM at optimal point for limiting torque pulsations that can generate excess vibration in the unit
- Reduced Noise - System qualification includes additional testing such as start/stop and pure tone noise identification which further ensures there is not excessive vibration or noise during unit operation.
- Overall length of motor assures that fan is located at intended position to minimize sound and m
Item Attributes
| Brand Code: | Carrier |
|---|---|
| Part Number: | HC39GE468A |
| GTIN14: | 781897064954 |
| Category Code: | HVAC Accessories |
| Sub Category Code: | HVAC Accessories |





