| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 9-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Gooseneck Spout Swivel Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 19-11/16" |
| Collection | Tara Ultra |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
| Faucet Style | Single Hole Single Lever |
DORNBRACHT, Tara Ultra Collection, Dark Platinum Matte Manufacturer Finish, Finish Family: No Finish Group, 1.5 gpm Flow Rate, Low Lead Low Lead
Features
- Faucet body constructed of metal
- Coordinates with products from the Tara Ultra line
- Single hole mounting type
- Deck mounted faucet installs directly to sink or countertop
- Pull-Down spray with 2 spray functions
- Swivel spout rotates 360 degrees which allows for greater access to all areas of the sink
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Laminar and spray function
- Spray face with descaling system
- Includes cartridge
- Metal hose
- Complies with ADA standards
- Low lead compliant
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 33870875-990010 |
| GTIN14: | 4029011764318 |
| Category Code: | Kitchen Faucets |
| Sub Category Code: | Kitchen Faucets |
DORNBRACHT 20" Single Lever Mixer Pull Down With Spray Function 33870875-990010
- SKUI-0000095432
- Model #33870875-990010
MSRP:$3,148.60Save $1,275.71
Mardey's Price: Was $1,872.89
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Kitchen Faucets |
| Model Number | 33870875-990010 |
| UPC/GTIN | 4029011764318 |
| Capacity | 1.5000 |
| Color | Brushed Dark Platinum |
| Depth | 3 3/4 |
| Width | 31 7/8 |
| Height | 19 5/8 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 9-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Gooseneck Spout Swivel Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 19-11/16" |
| Collection | Tara Ultra |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
| Faucet Style | Single Hole Single Lever |
DORNBRACHT, Tara Ultra Collection, Dark Platinum Matte Manufacturer Finish, Finish Family: No Finish Group, 1.5 gpm Flow Rate, Low Lead Low Lead
Features
- Faucet body constructed of metal
- Coordinates with products from the Tara Ultra line
- Single hole mounting type
- Deck mounted faucet installs directly to sink or countertop
- Pull-Down spray with 2 spray functions
- Swivel spout rotates 360 degrees which allows for greater access to all areas of the sink
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Laminar and spray function
- Spray face with descaling system
- Includes cartridge
- Metal hose
- Complies with ADA standards
- Low lead compliant
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 33870875-990010 |
| GTIN14: | 4029011764318 |
| Category Code: | Kitchen Faucets |
| Sub Category Code: | Kitchen Faucets |





