| Dimensions | |
| Chain/Rod Length | 60" |
| Length | 32" |
| Width | 32" |
| Height | 23.5" |
| Maximum Height | 83.5" |
| Wire Length | 141.73" |
| Specifications | |
| Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
| Bulb Shape | B10 |
| Crystal/Glass Color | clear |
| Dimmable | Yes |
| ETL | Yes |
| Finish (Color) | Matte Black |
| Fixture Material | Steel |
| Hanging Device | Chain |
| Hardware Finish | Matte Black |
| Harware Material | Steel |
| Max/Nominal Watt | 1020 |
| Number of Lights | 17 |
| Product Shape | Chandeliers |
| Product Type | Chandeliers |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| UL & ULC Standard | UL,ULC |
| Voltage | 110V - 125V |
| Wattage/Bulb | 60 |
| Weight | 122 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Oversized Ground |
| US Shipping Cost | $142.00 |
ELEGANT FURNITURE & LIGHTING™
Features
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 1201D32MB/RC |
| GTIN14: | 848145005296 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
ELEGANT LIGHTING Sydney 17 Light 32" Wide Crystal Chandelier With Clear Royal Cut Crystals 1201D32MB/RC
- SKUI-0000095341
- Model #1201D32MB/RC
MSRP:$2,544.00Save $1,116.16
Mardey's Price: Was $1,784.80
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 1201D32MB/RC |
| UPC/GTIN | 848145005296 |
| Capacity | 17.0000 |
| Color | Matte Black |
| Depth | 7 1/16 |
| Width | 32 |
| Height | 23 1/2 |
| Dimensions | |
| Chain/Rod Length | 60" |
| Length | 32" |
| Width | 32" |
| Height | 23.5" |
| Maximum Height | 83.5" |
| Wire Length | 141.73" |
| Specifications | |
| Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
| Bulb Shape | B10 |
| Crystal/Glass Color | clear |
| Dimmable | Yes |
| ETL | Yes |
| Finish (Color) | Matte Black |
| Fixture Material | Steel |
| Hanging Device | Chain |
| Hardware Finish | Matte Black |
| Harware Material | Steel |
| Max/Nominal Watt | 1020 |
| Number of Lights | 17 |
| Product Shape | Chandeliers |
| Product Type | Chandeliers |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| UL & ULC Standard | UL,ULC |
| Voltage | 110V - 125V |
| Wattage/Bulb | 60 |
| Weight | 122 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Oversized Ground |
| US Shipping Cost | $142.00 |
ELEGANT FURNITURE & LIGHTING™
Features
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 1201D32MB/RC |
| GTIN14: | 848145005296 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |











