    Part Number: 1201D32MB/RC
    GTIN14: 848145005296
    Category Code:Chandeliers
    Sub Category Code:Chandeliers
    ELEGANT LIGHTING Sydney 17 Light 32" Wide Crystal Chandelier With Clear Royal Cut Crystals 1201D32MB/RC
    • SKUI-0000095341
    • Model #1201D32MB/RC
    Last 1 in stock
    Condition New
    TypeIn Box
    Grade A
    Product SourceOverstock
    Additional InfoNew In Box
    Available Quantity1
    7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
    FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
    Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
    Same Day | Next Day Local Delivery Available.
    Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
    Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
    Available Quantity: 1
    Brand ELEGANT LIGHTING
    CategoryChandeliers
    Model Number 1201D32MB/RC
    UPC/GTIN 848145005296
    Capacity 17.0000
    Color Matte Black
    Depth 7 1/16
    Width 32
    Height 23 1/2
    Dimensions
    Chain/Rod Length60"
    Length32"
    Width32"
    Height23.5"
    Maximum Height83.5"
    Wire Length141.73"
    Specifications
    Assembly RequiredYes
    Bulb IncludedNo
    Bulb ShapeB10
    Crystal/Glass Colorclear
    DimmableYes
    ETLYes
    Finish (Color)Matte Black
    Fixture MaterialSteel
    Hanging DeviceChain
    Hardware FinishMatte Black
    Harware MaterialSteel
    Max/Nominal Watt1020
    Number of Lights17
    Product ShapeChandeliers
    Product TypeChandeliers
    Product Warranty1 year limited
    Socket TypeE12
    UL & ULC StandardUL,ULC
    Voltage110V - 125V