Elkay ELG1616GY0 Specs
| Number of Faucet Holes | 0 |
|---|---|
| Installation | Drop In Undermount |
| Drain Location | Back Center Drain |
| Drain Size | 3.50 |
| Material | Granite / Quartz Composite |
| Number of Bowls | Single Bowl |
| Overall Length | 15-3/4" |
| Overall Width | 15-3/4" |
| Shape | Square |
| Weight | 16 lbs |
| Collection | Quartz Classic |
| Inner Width | 13-1/8" |
| Inner Length | 13-1/8" |
| Sink Type | Bar Sink |
| Bowl Depth | 7-11/16" |
Elkay 15-3/4″ Quartz Classic Single Bowl Kitchen Sink
Elkay Quartz Classic sinks have a smooth surface and a visible depth to their structure. They come in a variety of vibrant UV-stable colors that allow you to add an unexpected pop of color to your space. Classic sinks also offer durability to take on tough kitchen tasks.
Features
Scratch Resistant
- Molded from fine quartz sand to resist banging, chipping and scratches, this sink is heat safe up to 535° Fahrenheit.
Stain Resistant
- Food and liquid won't stain this sink and it washes clean with soapy water.
Hygiene Protection
- Material's ultrafine, nonporous structure means food and liquid won't stick to surface and it prevents the spreading of bacteria.
Sound Guard Material
- Material is naturally sound-deadening to minimize sound and vibration for a quieter time at the sink.
Dual Mount
- Versatile design allows the sink to be installed as a top mount or undermount.
Offset Drain
- Drain placement provides more usable space on the bottom of the sink and in the cabinet below.
Item Attributes
| Brand Code: | ELKAY |
|---|---|
| Part Number: | ELG1616GY0 |
| GTIN14: | 094902080475 |
| Category Code: | Kitchen Sinks |
| Sub Category Code: | Kitchen Sinks |
ELKAY 15 3 4 Inch Quartz Classic Single Bowl Kitchen Sink With Scratch Resistant ELG1616GY0
- SKUI-0000100273
- Model #ELG1616GY0
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELKAY |
|---|---|
| Category | Kitchen Sinks |
| Model Number | ELG1616GY0 |
| UPC/GTIN | 094902080475 |
| Capacity | 1.0000 |
| Depth | 7 11/16 |
| Width | 15 3/4 |
| Height | 7 11/16 |
Elkay ELG1616GY0 Specs
| Number of Faucet Holes | 0 |
|---|---|
| Installation | Drop In Undermount |
| Drain Location | Back Center Drain |
| Drain Size | 3.50 |
| Material | Granite / Quartz Composite |
| Number of Bowls | Single Bowl |
| Overall Length | 15-3/4" |
| Overall Width | 15-3/4" |
| Shape | Square |
| Weight | 16 lbs |
| Collection | Quartz Classic |
| Inner Width | 13-1/8" |
| Inner Length | 13-1/8" |
| Sink Type | Bar Sink |
| Bowl Depth | 7-11/16" |
Elkay 15-3/4″ Quartz Classic Single Bowl Kitchen Sink
Elkay Quartz Classic sinks have a smooth surface and a visible depth to their structure. They come in a variety of vibrant UV-stable colors that allow you to add an unexpected pop of color to your space. Classic sinks also offer durability to take on tough kitchen tasks.
Features
Scratch Resistant
- Molded from fine quartz sand to resist banging, chipping and scratches, this sink is heat safe up to 535° Fahrenheit.
Stain Resistant
- Food and liquid won't stain this sink and it washes clean with soapy water.
Hygiene Protection
- Material's ultrafine, nonporous structure means food and liquid won't stick to surface and it prevents the spreading of bacteria.
Sound Guard Material
- Material is naturally sound-deadening to minimize sound and vibration for a quieter time at the sink.
Dual Mount
- Versatile design allows the sink to be installed as a top mount or undermount.
Offset Drain
- Drain placement provides more usable space on the bottom of the sink and in the cabinet below.
Item Attributes
| Brand Code: | ELKAY |
|---|---|
| Part Number: | ELG1616GY0 |
| GTIN14: | 094902080475 |
| Category Code: | Kitchen Sinks |
| Sub Category Code: | Kitchen Sinks |











