Part Number: 14-3018X24-0X
GTIN14: 811500290330
Category Code:Kitchen Sinks
Sub Category Code:Kitchen Sinks
ELKAY Stainless Steel 16 Gauge Three Compartment 14" Deep Sink W Stainless Steel Legs 14-3018X24-0X
  • SKUI-0000100391
  • Model #14-3018X24-0X
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Brand ELKAY
CategoryKitchen Sinks
Model Number 14-3018X24-0X
UPC/GTIN 811500290330
Capacity 16.0000
Color Stainless Steel
Depth 63
Width 29 13/16
Height 44 3/4
MaterialStainless Steel
Installation TypeScullery
Gauge16
Number of Bowls3
DimensionsL: 63"
W: 29-13/16"
H: 44-3/4"
Bowl 1 DimensionsL: 18"
W: 24"
H: 14"
Bowl 2 DimensionsL: 18"
W: 24"
H: 14"
Bowl 3 DimensionsL: 18"
W: 24"
H: 14"
Hole Drillings2
Drain Size Bowl 13-1/2"
Shipping DimensionsL: 60"
W: 36"
H: 29"
Shipping Weight174 LBS
Included With ProductStainless steel legs and adjustable bullet feet.
ADANo
Code ComplianceASME A112.19.3
ASME A112.18.2
CSA B45.4
CSA B125.2
NSF 2
cUPC
IPC
NoteRequires single splash mount faucet (not included).
Features
  • High-quality, 16-gauge, Type 300 Series stainless steel
  • 14" deep bowls with 3/4" coved corners
  • One set of 8" on-center faucet holes
  • 9" backsplash with tile ledge for easy installation