| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation Type | Scullery |
| Gauge | 16 |
| Number of Bowls | 3 |
| Dimensions | L: 63" W: 29-13/16" H: 44-3/4" |
| Bowl 1 Dimensions | L: 18" W: 24" H: 14" |
| Bowl 2 Dimensions | L: 18" W: 24" H: 14" |
| Bowl 3 Dimensions | L: 18" W: 24" H: 14" |
| Hole Drillings | 2 |
| Drain Size Bowl 1 | 3-1/2" |
| Shipping Dimensions | L: 60" W: 36" H: 29" |
| Shipping Weight | 174 LBS |
| Included With Product | Stainless steel legs and adjustable bullet feet. |
| ADA | No |
| Code Compliance | ASME A112.19.3 ASME A112.18.2 CSA B45.4 CSA B125.2 NSF 2 cUPC IPC |
| Note | Requires single splash mount faucet (not included). |
Elkay® has been a trusted name in stainless steel since 1920. We are proud to be America’s No. 1 selling kitchen sink company. In addition, we offer prep, bar, bath and laundry sinks. Elkay commercial sinks can be found in public spaces such as classrooms, office buildings, health care facilities, parks and recreation areas and more. Available in ADA depths.
Features
- High-quality, 16-gauge, Type 300 Series stainless steel
- 14" deep bowls with 3/4" coved corners
- One set of 8" on-center faucet holes
- 9" backsplash with tile ledge for easy installation
- Includes stainless steel legs and adjustable bullet feet
Item Attributes
| Brand Code: | ELKAY |
|---|---|
| Part Number: | 14-3018X24-0X |
| GTIN14: | 811500290330 |
| Category Code: | Kitchen Sinks |
| Sub Category Code: | Kitchen Sinks |
ELKAY Stainless Steel 16 Gauge Three Compartment 14" Deep Sink W Stainless Steel Legs 14-3018X24-0X
- SKUI-0000100391
- Model #14-3018X24-0X
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELKAY |
|---|---|
| Category | Kitchen Sinks |
| Model Number | 14-3018X24-0X |
| UPC/GTIN | 811500290330 |
| Capacity | 16.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 63 |
| Width | 29 13/16 |
| Height | 44 3/4 |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Installation Type | Scullery |
| Gauge | 16 |
| Number of Bowls | 3 |
| Dimensions | L: 63" W: 29-13/16" H: 44-3/4" |
| Bowl 1 Dimensions | L: 18" W: 24" H: 14" |
| Bowl 2 Dimensions | L: 18" W: 24" H: 14" |
| Bowl 3 Dimensions | L: 18" W: 24" H: 14" |
| Hole Drillings | 2 |
| Drain Size Bowl 1 | 3-1/2" |
| Shipping Dimensions | L: 60" W: 36" H: 29" |
| Shipping Weight | 174 LBS |
| Included With Product | Stainless steel legs and adjustable bullet feet. |
| ADA | No |
| Code Compliance | ASME A112.19.3 ASME A112.18.2 CSA B45.4 CSA B125.2 NSF 2 cUPC IPC |
| Note | Requires single splash mount faucet (not included). |
Elkay® has been a trusted name in stainless steel since 1920. We are proud to be America’s No. 1 selling kitchen sink company. In addition, we offer prep, bar, bath and laundry sinks. Elkay commercial sinks can be found in public spaces such as classrooms, office buildings, health care facilities, parks and recreation areas and more. Available in ADA depths.
Features
- High-quality, 16-gauge, Type 300 Series stainless steel
- 14" deep bowls with 3/4" coved corners
- One set of 8" on-center faucet holes
- 9" backsplash with tile ledge for easy installation
- Includes stainless steel legs and adjustable bullet feet
Item Attributes
| Brand Code: | ELKAY |
|---|---|
| Part Number: | 14-3018X24-0X |
| GTIN14: | 811500290330 |
| Category Code: | Kitchen Sinks |
| Sub Category Code: | Kitchen Sinks |






