Gessi 54206#726 Specs
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 8-3/8" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Handle Style | Lever |
| Height | 11-11/16" |
| Collection | GESSI 316 Meccanica |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Number of Handles | 1 |
G54206726 *CVR* LFA TALL SGL LEV WASHBASIN M 1 0.000 EA 0.00
Features
- Faucet body constructed of stainless steel
- Coordinates with products from the Gessi 316 line
- Single hole mounting type
- Deck mounted installation - single hole faucet mounts directly to sink or countertop
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Faucet includes valve
- Drain assembly not included - when adding to cart, option will be presented
Item Attributes
| Brand Code: | Gessi |
|---|---|
| Part Number: | 54206726 |
| GTIN14: | 8022692895209 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
Gessi 316 1.2 Gpm Single Hole Tall Bathroom Faucet With Extended Spout From The Meccanica Series 54206726
- SKUI-0000098395
- Model #54206726
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Gessi |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 54206726 |
| UPC/GTIN | 8022692895209 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Warm Bronze Brushed Pvd |
| Depth | 1 15/16 |
| Width | 1 15/16 |
| Height | 12 |
Gessi 54206#726 Specs
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 8-3/8" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Handle Style | Lever |
| Height | 11-11/16" |
| Collection | GESSI 316 Meccanica |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Number of Handles | 1 |
G54206726 *CVR* LFA TALL SGL LEV WASHBASIN M 1 0.000 EA 0.00
Features
- Faucet body constructed of stainless steel
- Coordinates with products from the Gessi 316 line
- Single hole mounting type
- Deck mounted installation - single hole faucet mounts directly to sink or countertop
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Faucet includes valve
- Drain assembly not included - when adding to cart, option will be presented
Item Attributes
| Brand Code: | Gessi |
|---|---|
| Part Number: | 54206726 |
| GTIN14: | 8022692895209 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |





