| Item No: | 49170.00 |
| Weight: | 4.8 lbs |
| Dimensions: | 8.50" x 8.50" x 5.75" |
| Material: | Glass |
| UPC: | 842306095096 |
Consists of: handshower, handshower holder, handshower hose
Spray type: PowderRain, IntenseRain, Massage spray
Convenient spray selection via Select button
QuickClean: Limescale deposits can simply be rubbed off with your finger
Max. flow rate: 2.5 GPM
Pivot connector prevents hose from tangling
Handshower hose length: 63 Inch
Rinseable filter screen
Features
- GENEROUS WATER COVERAGE: The 6 in handshower spray face mimics the feeling of a natural rain shower, creating a spa-like shower experience
- WATER FLOW: The 2.5 GPM flow rate provides efficient results
- STYLE VERSATILITY: Compatible with a wide variety of shower trim styles to fit your existing bathroom decor
- EASY INSTALLATION: hansgrohe handshowers are easy to install, simply take your old shower head or handshower off and replace it with your new one. If replacing a shower head, required hose and Shower arm mount are included.
- SIMPLE TO CLEAN: The easy-to-clean anti-limescale silicone spray nozzles optimize water flow performance and can be quickly wiped clean
- EASY SHOWER ACCESS: The flexibility of a handshower makes it easy to clean your entire shower
- RANGE OF SPRAY MODES: This handshower features 3 sprays: PowderRain, IntenseRain, Pulsating Massage that provide everything from a luxurious rain shower for washing away daily stress to an invigorating massage spray perfect for tired muscles
- CONNECTION DETAILS: Required a showerhose and Shower arm mount for installation included
Item Attributes
| Brand Code: | hansgrohe |
|---|---|
| Part Number: | 04917000 |
| GTIN14: | 4059625407943 |
| Category Code: | Showers |
| Sub Category Code: | Showers |
hansgrohe Pulsify S 2.5 Gpm Multi Function Hand Shower Package With Hose And Shower Arm Mount 04917000
- SKUI-0000097820
- Model #04917000
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | hansgrohe |
|---|---|
| Category | Showers |
| Model Number | 04917000 |
| UPC/GTIN | 4059625407943 |
| Capacity | 2.5000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 12 |
| Width | 06 |
| Height | 06 |
| Item No: | 49170.00 |
| Weight: | 4.8 lbs |
| Dimensions: | 8.50" x 8.50" x 5.75" |
| Material: | Glass |
| UPC: | 842306095096 |
Consists of: handshower, handshower holder, handshower hose
Spray type: PowderRain, IntenseRain, Massage spray
Convenient spray selection via Select button
QuickClean: Limescale deposits can simply be rubbed off with your finger
Max. flow rate: 2.5 GPM
Pivot connector prevents hose from tangling
Handshower hose length: 63 Inch
Rinseable filter screen
Features
- GENEROUS WATER COVERAGE: The 6 in handshower spray face mimics the feeling of a natural rain shower, creating a spa-like shower experience
- WATER FLOW: The 2.5 GPM flow rate provides efficient results
- STYLE VERSATILITY: Compatible with a wide variety of shower trim styles to fit your existing bathroom decor
- EASY INSTALLATION: hansgrohe handshowers are easy to install, simply take your old shower head or handshower off and replace it with your new one. If replacing a shower head, required hose and Shower arm mount are included.
- SIMPLE TO CLEAN: The easy-to-clean anti-limescale silicone spray nozzles optimize water flow performance and can be quickly wiped clean
- EASY SHOWER ACCESS: The flexibility of a handshower makes it easy to clean your entire shower
- RANGE OF SPRAY MODES: This handshower features 3 sprays: PowderRain, IntenseRain, Pulsating Massage that provide everything from a luxurious rain shower for washing away daily stress to an invigorating massage spray perfect for tired muscles
- CONNECTION DETAILS: Required a showerhose and Shower arm mount for installation included
Item Attributes
| Brand Code: | hansgrohe |
|---|---|
| Part Number: | 04917000 |
| GTIN14: | 4059625407943 |
| Category Code: | Showers |
| Sub Category Code: | Showers |




