| Material | Steel |
| Finish | Lacquered Brass |
| Width | 16" |
| Height | 17.75" |
| Shade | Off-White Textured |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 1-12w Med. LED, 100w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 16" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 1 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 6" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6", 2-12" |
| Maximum Height | 50.75 |
| Weight | 5.5lb |
| UPC Code | 640665499339 |
INTERIOR HANGING FIXTURE
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 4993LCB |
| GTIN14: | 640665499339 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
HINKLEY Lexi 1 Light 16" Wide Pendant 4993LCB
- SKUI-0000097524
- Model #4993LCB
MSRP:$750.00Save $269.43
Mardey's Price: Was $480.57
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | HINKLEY |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 4993LCB |
| UPC/GTIN | 640665499339 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 16 |
| Width | 16 |
| Height | 17 3/4 |
| Material | Steel |
| Finish | Lacquered Brass |
| Width | 16" |
| Height | 17.75" |
| Shade | Off-White Textured |
| Light Source | Socketed |
| Wattage | 1-12w Med. LED, 100w Equiv. |
| Voltage | 120v |
| Length | 16" |
| Slope Degree | 90 |
| Number of lights | 1 |
| Dimmable | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Canopy | 6" Dia. |
| Leadwire | 1 X 120" |
| Includes down rods | 1-6", 2-12" |
| Maximum Height | 50.75 |
| Weight | 5.5lb |
| UPC Code | 640665499339 |
INTERIOR HANGING FIXTURE
Features
- Can be hung on a sloped ceiling
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Item Attributes
| Brand Code: | HINKLEY |
|---|---|
| Part Number: | 4993LCB |
| GTIN14: | 640665499339 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |









