| Number of Faucet Holes | 4 |
|---|---|
| Spout Projection | 10" |
| Spout Style | Gooseneck Spout |
| Handle Style | Cross Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 13-5/8" |
| Collection | Fleetwood |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Side Spray | Yes |
| Distance from Aerator to Deck | 7-1/16" |
| Faucet Style | Widespread |
LEFROY BROOKS®, 1940 Fleetwood Collection, Silver Nickel Manufacturer Finish, Finish Family: Nickel Tones
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Classic Fleetwood cross-handle, spread mount |
| Finish Options | Polished Chrome • Silver Nickel • Brushed Nickel |
| Hand-Spray | Metal-finish pull-out |
| Spout Type | Gooseneck, 10″ projection |
| Cartridge | Ceramic disc – reliable and durable |
| Handle Options | Cross or lever handles |
| Installation | 4-hole deck-mounted |
Item Attributes
| Brand Code: | LEFROY BROOKS |
|---|---|
| Part Number: | M2-4707-NK |
| GTIN14: | 820633023210 |
| Category Code: | Kitchen Faucets |
| Sub Category Code: | Kitchen Faucets |
LEFROY BROOKS 14" Brooks Fleetwood Kitchen Faucet With Pull Out Spray M2-4707-NK
- SKUI-0000091038
- Model #M2-4707-NK
MSRP:$2,208.75Save $1,205.25
Mardey's Price: Was $1,003.50
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | LEFROY BROOKS |
|---|---|
| Category | Kitchen Faucets |
| Model Number | M2-4707-NK |
| UPC/GTIN | 820633023210 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Silver Nickel |
| Depth | 12 1/2 |
| Width | 14 5/16 |
| Height | 13 5/8 |
| Number of Faucet Holes | 4 |
|---|---|
| Spout Projection | 10" |
| Spout Style | Gooseneck Spout |
| Handle Style | Cross Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 13-5/8" |
| Collection | Fleetwood |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Side Spray | Yes |
| Distance from Aerator to Deck | 7-1/16" |
| Faucet Style | Widespread |
LEFROY BROOKS®, 1940 Fleetwood Collection, Silver Nickel Manufacturer Finish, Finish Family: Nickel Tones
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Classic Fleetwood cross-handle, spread mount |
| Finish Options | Polished Chrome • Silver Nickel • Brushed Nickel |
| Hand-Spray | Metal-finish pull-out |
| Spout Type | Gooseneck, 10″ projection |
| Cartridge | Ceramic disc – reliable and durable |
| Handle Options | Cross or lever handles |
| Installation | 4-hole deck-mounted |
Item Attributes
| Brand Code: | LEFROY BROOKS |
|---|---|
| Part Number: | M2-4707-NK |
| GTIN14: | 820633023210 |
| Category Code: | Kitchen Faucets |
| Sub Category Code: | Kitchen Faucets |





