MTI S197-WH-MT Specs
| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Back Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 61-3/4" |
| Overall Width | 32-1/4" |
| Shape | Oval |
| Height | 20-1/2" |
| System Type | Soaking |
| Depth | 16-1/2" |
| Weight | 205 lbs |
| Collection | Alissa MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Capacity | 2 Person |
| Tile Flange | No |
| Inner Width | 22" |
| Inner Length | 41" |
| Gallons to Overflow | 74 |
| Tub Style | Pedestal Base |
Freestanding. Clean, simple lines. Bold design. Features integral pedestal and integrated slotted overflow.
Features
- Available in White or Biscuit with a matte or Gloss finish-please choose
- Material: Engineered Solid Stone
- Includes an integral slotted overflow with a toe tap drain kit in Chrome (other finishes available)
- Center drain
- 2 Person tub
- Can be undermounted
- NOT suitable as a tub/shower combination
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | TIS197WHMT |
| GTIN14: | 738076850739 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |
MTI 62" Alissa 5 Freestanding Soaker Tub TIS197WHMT
- SKUI-0000100071
- Model #TIS197WHMT
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surplus Clearance | New In Original Factory Crate |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MTI |
|---|---|
| Category | Bathtubs |
| Model Number | TIS197WHMT |
| UPC/GTIN | 738076850739 |
| Capacity | 74.0000 |
| Color | White Matte |
| Depth | 16 1/2 |
| Width | 32 1/4 |
| Height | 20 1/2 |
MTI S197-WH-MT Specs
| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Back Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 61-3/4" |
| Overall Width | 32-1/4" |
| Shape | Oval |
| Height | 20-1/2" |
| System Type | Soaking |
| Depth | 16-1/2" |
| Weight | 205 lbs |
| Collection | Alissa MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Capacity | 2 Person |
| Tile Flange | No |
| Inner Width | 22" |
| Inner Length | 41" |
| Gallons to Overflow | 74 |
| Tub Style | Pedestal Base |
Freestanding. Clean, simple lines. Bold design. Features integral pedestal and integrated slotted overflow.
Features
- Available in White or Biscuit with a matte or Gloss finish-please choose
- Material: Engineered Solid Stone
- Includes an integral slotted overflow with a toe tap drain kit in Chrome (other finishes available)
- Center drain
- 2 Person tub
- Can be undermounted
- NOT suitable as a tub/shower combination
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | TIS197WHMT |
| GTIN14: | 738076850739 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |








