| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 65-1/4" |
| Overall Width | 32" |
| Shape | Oval |
| Height | 21-7/8" 22-7/8" |
| System Type | Soaking |
| Water Depth | 16-1/2" |
| Weight | 240 lbs |
| Collection | Elena MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Capacity | 2 Person |
| Tile Flange | No |
| Inner Width | 24" |
| Inner Length | 51" |
| Gallons to Overflow | 102 |
A very delicate design that features a half-rolled rim.
Features
- Constructed of SculptureStone
- Soaking bath tub for a calm bathing experience
- Installs in a free-standing configuration
- Center drain placement
- Equipped with overflow assembly permitting the user to enjoy a deep soak without worrying about spillage
- Made in America
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | S220RGL |
| GTIN14: | 824438517684 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |
MTI Elena 66" Free Standing Sculpturestone Soaking Tub With Half Rolled Rim Center Drain Drain Assembly And Overflow S220RGL
- SKUI-0000094807
- Model #S220RGL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MTI |
|---|---|
| Category | Bathtubs |
| Model Number | S220RGL |
| UPC/GTIN | 824438517684 |
| Capacity | 102.0000 |
| Color | Gloss White |
| Depth | 65 |
| Width | 32 |
| Height | 22 1/2 |
| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 65-1/4" |
| Overall Width | 32" |
| Shape | Oval |
| Height | 21-7/8" 22-7/8" |
| System Type | Soaking |
| Water Depth | 16-1/2" |
| Weight | 240 lbs |
| Collection | Elena MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Capacity | 2 Person |
| Tile Flange | No |
| Inner Width | 24" |
| Inner Length | 51" |
| Gallons to Overflow | 102 |
A very delicate design that features a half-rolled rim.
Features
- Constructed of SculptureStone
- Soaking bath tub for a calm bathing experience
- Installs in a free-standing configuration
- Center drain placement
- Equipped with overflow assembly permitting the user to enjoy a deep soak without worrying about spillage
- Made in America
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | S220RGL |
| GTIN14: | 824438517684 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |









