| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 66" |
| Overall Width | 32-1/2" |
| Height | 28-1/2" |
| System Type | Soaking |
| Depth | 15-1/2" |
| Weight | 213 lbs |
| Collection | Juliet MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Capacity | 2 Person |
| Sloped Back | Yes |
| Inner Width | 21-1/2" |
| Inner Length | 40" |
| Gallons to Overflow | 67 |
mti, Collection: Juliet, Matte White
Features
- Constructed of SculptureStone
- Soaking bath tub for a calm bathing experience
- Installs in a free standing configuration
- Center drain placement with included toe-tap drain assembly
- Textured slip resistant bottom helps prevents falls
- Equipped with overflow assembly permitting the user to enjoy a deep soak without worrying about spillage
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | S273-WH-MT |
| GTIN14: | 715456204444 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |
MTI 66" Juliet Sculpturestone Freestanding Soaker Matte White S273-WH-MT
- SKUI-0000090520
- Model #S273-WH-MT
MSRP:$9,680.00Save $5,356.10
Mardey's Price: Was $4,323.90
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MTI |
|---|---|
| Category | Bathtubs |
| Model Number | S273-WH-MT |
| UPC/GTIN | 715456204444 |
| Capacity | 67.0000 |
| Color | Matte White |
| Depth | 66 |
| Width | 32 1/2 |
| Height | 28 1/2 |
| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 66" |
| Overall Width | 32-1/2" |
| Height | 28-1/2" |
| System Type | Soaking |
| Depth | 15-1/2" |
| Weight | 213 lbs |
| Collection | Juliet MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Capacity | 2 Person |
| Sloped Back | Yes |
| Inner Width | 21-1/2" |
| Inner Length | 40" |
| Gallons to Overflow | 67 |
mti, Collection: Juliet, Matte White
Features
- Constructed of SculptureStone
- Soaking bath tub for a calm bathing experience
- Installs in a free standing configuration
- Center drain placement with included toe-tap drain assembly
- Textured slip resistant bottom helps prevents falls
- Equipped with overflow assembly permitting the user to enjoy a deep soak without worrying about spillage
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | S273-WH-MT |
| GTIN14: | 715456204444 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |








