| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Back Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 66" |
| Overall Width | 33-1/2" |
| Shape | Oval |
| Height | 22-1/2" |
| System Type | Air Tubs |
| Depth | 17" |
| Weight | 290 lbs |
| Collection | Elise MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Inner Width | 24" |
| Inner Length | 44" |
| Gallons to Overflow | 90 |
| Number of Jets | 20 |
Spacious organic bathtub with a small footprint to fit delicate spaces. With the same shape and proportioned as the larger 72” model, this latest version of the Elise tub meets the popular desire for 66” tubs.
Features
Therapy Options: Air Bath with 20 air jets, a heated air blower, keypad, and waterproof remote
Drain & Overflow: Integrated slotted overflow with toe-tap drain kit (chrome)
Backrest Angle: approx. 118° for ergonomic comfort
Configuration: Hand-polished gloss white finish
Made in USA: Individually handcrafted
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | AST230GL-WH |
| GTIN14: | 715456204444 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |
MTI Elise 66" Free Standing Sculpturestone Experience Tub With Center Drain Drain Assembly And Overflow AST230GL-WH
- SKUI-0000090519
- Model #AST230GL-WH
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New in Crate |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MTI |
|---|---|
| Category | Bathtubs |
| Model Number | AST230GL-WH |
| UPC/GTIN | 715456204444 |
| Capacity | 102.0000 |
| Color | Hand-Polished Gloss |
| Depth | 66 |
| Width | 33 1/2 |
| Height | 22 1/2 |
| Installation | Freestanding |
|---|---|
| Drain Location | Back Center Drain |
| Material | Solid Surface |
| Overall Length | 66" |
| Overall Width | 33-1/2" |
| Shape | Oval |
| Height | 22-1/2" |
| System Type | Air Tubs |
| Depth | 17" |
| Weight | 290 lbs |
| Collection | Elise MTI Collection |
| With Overflow | Yes |
| Inner Width | 24" |
| Inner Length | 44" |
| Gallons to Overflow | 90 |
| Number of Jets | 20 |
Spacious organic bathtub with a small footprint to fit delicate spaces. With the same shape and proportioned as the larger 72” model, this latest version of the Elise tub meets the popular desire for 66” tubs.
Features
Therapy Options: Air Bath with 20 air jets, a heated air blower, keypad, and waterproof remote
Drain & Overflow: Integrated slotted overflow with toe-tap drain kit (chrome)
Backrest Angle: approx. 118° for ergonomic comfort
Configuration: Hand-polished gloss white finish
Made in USA: Individually handcrafted
Item Attributes
| Brand Code: | MTI |
|---|---|
| Part Number: | AST230GL-WH |
| GTIN14: | 715456204444 |
| Category Code: | Bathtubs |
| Sub Category Code: | Bathtubs |










