| Product Information | |
| SKU | 1-2332-8-60 |
| UPC | 822920307317 |
| Finish | Distressed Gold |
| Finish Category | Gold |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 49.000000 |
| Item Height | 11 |
| Item Width | 8 |
| Item Length | 58.3 |
| Canopy Height | 0.75 |
| Canopy Width | 16.5x4.5 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E12 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | Yes |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Alabaster |
| Safety Rating | CSA |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Minimal Required |
Art Deco style gets an organic twist in the Savoy House Orleans 8-light linear pendant. Panes of natural alabaster obscure the lights for a bright yet comfortable glow and are held in a jewelry-like frame that is finished in Distressed Gold. Orleans is 11″ in height, 8″ in width and 58.3″ in length. It uses 8 candelabra size bulbs of up to 60 watts each (bulbs not included). Comes with eight 12″ downrods and two 6″ downrods.
Features
- Constructed from metal and stone
- Comes with stone shade
- Requires (8) candelabra (E12) 60 watt bulbs (not included)
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 1-2332-8-60 |
| GTIN14: | 822920307317 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
SAVOY HOUSE Orleans 8 Light 58" Wide Linear Chandelier 1-2332-8-60
- SKUI-0000100330
- Model #1-2332-8-60
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 1-2332-8-60 |
| UPC/GTIN | 822920307317 |
| Capacity | 480.0000 |
| Color | Distressed Gold |
| Depth | 08 |
| Width | 58 |
| Height | 11 |
| Product Information | |
| SKU | 1-2332-8-60 |
| UPC | 822920307317 |
| Finish | Distressed Gold |
| Finish Category | Gold |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 49.000000 |
| Item Height | 11 |
| Item Width | 8 |
| Item Length | 58.3 |
| Canopy Height | 0.75 |
| Canopy Width | 16.5x4.5 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E12 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | Yes |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Alabaster |
| Safety Rating | CSA |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Minimal Required |
Art Deco style gets an organic twist in the Savoy House Orleans 8-light linear pendant. Panes of natural alabaster obscure the lights for a bright yet comfortable glow and are held in a jewelry-like frame that is finished in Distressed Gold. Orleans is 11″ in height, 8″ in width and 58.3″ in length. It uses 8 candelabra size bulbs of up to 60 watts each (bulbs not included). Comes with eight 12″ downrods and two 6″ downrods.
Features
- Constructed from metal and stone
- Comes with stone shade
- Requires (8) candelabra (E12) 60 watt bulbs (not included)
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 1-2332-8-60 |
| GTIN14: | 822920307317 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |










