| Amps: Running (115 v) | 1.2 |
| Capacity: Bottle (12 oz) | 100 |
| Capacity: Can (12 oz) | 141 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.9 |
| Control Type | U-Select® |
| Dimensions: Product Depth | 23-7/16" / 590 mm |
| Dimensions: Product Height | 33-11/16" / 856 mm |
| Dimensions: Product Width | 23-5/8" / 600 mm |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 240 kWh |
| ENERGY STAR | Yes |
| Product Weight: Max | 136 lbs |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F-70°F |
| Voltage | 115 |
| Door Swing | Right-Hand Hinge |
| Finish | Integrated Solid |
The U-Line U-3024RINT-00A 24-In. Modular 3000 Series Integrated Solid Door Refrigerator with Right-Hand Hinge features 4.9 cu. ft. of overall capacity and holds up to 100 12-oz bottles or 141 12-oz cans. The U-Select Control with digital OLED display is ergonomically located on top of the door to easily adjust temperatures ranging from 34-70 degrees Fahrenheit.
Features
- U-Line U-3024RINT-00A 24-In. Modular 3000 Series Integrated Solid Door Refrigerator with Right-Hand Hinge
- 4.9 cu. ft. of overall capacity
- Holds up to 100 12-oz bottles or 141 12-oz cans
- U-Select Control with digital OLED display is ergonomically located on top of the door
- Temperatures range from 34-70 degrees Fahrenheit
- U-Select offers five distinct modes: Beverage at 34-65 degrees Fahrenheit, Deli at 34-40 degrees Fahrenheit, Market at 34-40 degrees Fahrenheit, Pantry at 34-70 degrees Fahrenheit, Root Cellar at 45-55 degrees Fahrenheit
- Convection cooling system rapidly and efficiently takes items to the set temperature
- Maintains the temperature to within 1 degree Fahrenheit of the set point to maximize preservation
- Black interior is illuminated with LED theater lighting
- Three full-extension, slide-out drawers are removable for easy cleaning
- The middle bin has two possible positions and comes with a removable glass shelf to keep products stable
- The lower bin is large enough to fit 2 one-gallon containers with additions space for more storage
- Robust, concealed and covered hinges with built-in door stop and closer
- Adjustable grille can be shifted front-to-back and up-and-down
- Four independently adjustable leveling legs; rear legs are adjustable from the front for ease of installation
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U3024RINT00A |
| GTIN14: | 833790031790 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 24-Inch Counter-Depth Panel Ready Undercounter Refrigerator 4.9 Cu. Ft. - U3024RINT00A
- SKUI-0000029014
- Model #U3024RINT00A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | U3024RINT00A |
| UPC/GTIN | 833790031790 |
| Capacity | 4.9000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 7/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running (115 v) | 1.2 |
| Capacity: Bottle (12 oz) | 100 |
| Capacity: Can (12 oz) | 141 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.9 |
| Control Type | U-Select® |
| Dimensions: Product Depth | 23-7/16" / 590 mm |
| Dimensions: Product Height | 33-11/16" / 856 mm |
| Dimensions: Product Width | 23-5/8" / 600 mm |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 240 kWh |
| ENERGY STAR | Yes |
| Product Weight: Max | 136 lbs |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F-70°F |
| Voltage | 115 |
| Door Swing | Right-Hand Hinge |
| Finish | Integrated Solid |
The U-Line U-3024RINT-00A 24-In. Modular 3000 Series Integrated Solid Door Refrigerator with Right-Hand Hinge features 4.9 cu. ft. of overall capacity and holds up to 100 12-oz bottles or 141 12-oz cans. The U-Select Control with digital OLED display is ergonomically located on top of the door to easily adjust temperatures ranging from 34-70 degrees Fahrenheit.
Features
- U-Line U-3024RINT-00A 24-In. Modular 3000 Series Integrated Solid Door Refrigerator with Right-Hand Hinge
- 4.9 cu. ft. of overall capacity
- Holds up to 100 12-oz bottles or 141 12-oz cans
- U-Select Control with digital OLED display is ergonomically located on top of the door
- Temperatures range from 34-70 degrees Fahrenheit
- U-Select offers five distinct modes: Beverage at 34-65 degrees Fahrenheit, Deli at 34-40 degrees Fahrenheit, Market at 34-40 degrees Fahrenheit, Pantry at 34-70 degrees Fahrenheit, Root Cellar at 45-55 degrees Fahrenheit
- Convection cooling system rapidly and efficiently takes items to the set temperature
- Maintains the temperature to within 1 degree Fahrenheit of the set point to maximize preservation
- Black interior is illuminated with LED theater lighting
- Three full-extension, slide-out drawers are removable for easy cleaning
- The middle bin has two possible positions and comes with a removable glass shelf to keep products stable
- The lower bin is large enough to fit 2 one-gallon containers with additions space for more storage
- Robust, concealed and covered hinges with built-in door stop and closer
- Adjustable grille can be shifted front-to-back and up-and-down
- Four independently adjustable leveling legs; rear legs are adjustable from the front for ease of installation
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U3024RINT00A |
| GTIN14: | 833790031790 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |







